12 ابزار ضروری برای هر آشپزخانه ای (بخش اول)


داشتن شش وسیله زیر را برای هر آشپزخانه ای توصیه می کنیم.

1. چاقـوی سرآشپـز


چاقوی سرآشپز همراه با تخته مخصوص خرد کردن مواد، از جمله مهم ترین ابزار موجود در یک آشپزخانه هستند. این کارد مناسب ساطوری کردن سبزیجات، خرد کردن سیر و پیاز، برش دادن میوه جات، صیفی جات، گوشت بدون استخوان، ماهی و مرغ (با استخوان های ظریف) و سایر کارهایی که می توان با یک کارد سرآشپز انجام داد، می باشد.  

 
2. آبکـش و یا صافـی

وجود هر دو نوع فلزی و پلاستیکی آبکش در اندازه های گوناگون برای یک آشپزخانه لازم است. اندازه بزرگتر صافی برای آبکش کردن پاستا، ماکارونی، صیفی جات سالادی و شستشوی سبزیجات مناسب است. اندازه کوچکتر صافی با شبکه های ریز برای جدا کردن آب میوه از هسته و گوشت میوه (پالپ) کاربرد دارد.

  

3. صفحه مخصـوص بـرش

صفحات مخصوص برش در هر دو جنس چوبی و پلاستیکی موجود است. از هر نوع تخته برشی که استفاده می کنید می بایستی نسبت به تمیز نگه داشتن آن از ذرات آلوده مواد، دقت و توجه لازم را داشته باشید. می توانید از سفید کننده های رقیق مناسب تمیز کردن تخته برش (چوبی) استفاده نموده، سپس آن را کاملا بشورید. صفحه برش پلاستیکی را مطابق با اصول بهداشتی می توان با قرار دادن در ماشین ظرفشویی شستشو داد.

 
4. ترازوی مخصوص مواد غذایـی

طبق دستور پخت غذا و شیرینی جات، شما معمولا نیاز به اندازه گیری دقیق مواد غذایی دارید. مهم میزان دقت ترازو می باشد و نه مارک آن. اما برای توزین دقیق مواد غذایی ریز و سبک وزن، معمولا از ترازوهای دیجیتالی خاصی استفاده می شود.  
    

 
5. دماسنج با عملکرد سریـع

برای پخت بهتر برخی از انواع مواد غذایی (مانند گوشت، ماکیان و حتی شیرینی مرنگ و امثال آن) نیاز به یک دماسنج برای اندازه گیری میزان حرارت ماده غذایی خواهید داشت. اگر برای پخت از فر استفاده می کنید نیازی به قرار دادن دماسنج در تمام مدن زمان فرآیند پخت نخواهد بود، بلکه کافیست پس از کنترل لحظه ای درجه حرارت ماده غذایی، دماسنج را از فر خارج کنید.

 
6. قیچـی آشپـزخانه

قیچی آشپزخانه کاربردهای متفاوتی دارد از جمله: برش دادن سبزیجات ظریف (مثلا جدا کردن ساقه از برگ)، خرد کردن گوجه فرنگی های کنسرو شده، جدا کردن چربی از سطح گوشت، پوست مرغ از قسمت گوشتی آن و یا ایجاد شکاف سطحی در خمیر مخصوص پخت نان.
 


منبع: منتخب از وبسایت Cookinglight
فرم نظرات کاربران

نظرات کاربران