صبحانه یا میان وعده ای مقوی با انبه، نارگیل و بلغور جو


صبحانه پیش ساخته گرمسیری، سالم و مقوی  که مقدمات آن را می توان براحتی از شب قبل فراهم نمود.
 

انبه به عنوان یک میوه گرمسیری با ارزش تغذیه ای بالا، منبع غنی از بتاکاروتن، ویتامین C و پتاسیم محسوب می شود. توصیه می شود افراد مبتلا به دیابت با احتیاط این میوه را مصرف نمایند، زیرا نیاز به انسولین در بدن با خوردن این میوه افزایش می یابد.

بطور عمومی دستور بعمل آوردن جو برای معجون های پیش ساخته، بشرح زیر می باشد:
 

- ابتدا بلغور جو دوسر را با مقدار مساوی از مایع مورد نظر ترکیب کنید. این مایع بسته به انتخاب شما می تواند شیر، ماست و یا حتی آب میوه باشد. اگر از جو خرد شده (تصویر سمت چپ در عکس بالای صفحه) استفاده می کنید بر میزان مایعات بیافزایید. و در صورت استفاده از جو نیمه آماده (تصویر سمت راست در عکس بالای صفحه) از میزان مایعات بکاهید.
 
- در این مرحله می توانید از هر نوع افزودنی نظیر طعم دهنده یا ادویه ای خاص (مانند دارچین)، هر نوع شیرین کننده ای (مانند عسل یا شکر قهوه ای)، میوه های خشک شده (مانند کشمش) استفاده نمایید.
 
- مخلوط مواد را به یک ظرف شیشه ای دردار و یا هر نوع ظرف مقاوم در برابر نفوذ هوا انتقال داده و بگذارید جو بمدت حداقل سه ساعت و حداکثر در طول شب تا صبح، در مایعات و در محیط یخچال خوب خیس بخورد.
 
- روز بعد در هنگام صبح، به مخلوط فوق میوه های مورد نظر، خشکبار و هر نوع افزودنی دلخواه تان را افزوده و صبحانه لذیذتان را میل نمایید.
 
مواد لازم برای یک نفر:

بلغور جوی دوسر :2/1 پیمانه
شیر (ترجیحا شیر بادام شیرین نشده) :2/1 پیمانه
انبه (خرد شده حبه قندی) :2/1 پیمانه  
نارگیل (رنده شده درشت و یا پودر نارگیل) :1 قاشق سوپخوری
شهد گیاه آگاو * (جایگزین: عسل یا شکر قهوه ای) :1.5 قاشق سوپخوری
   * نکته: شیره برگ‌های گیاه آگاو (agave nectar) ملین، مدر و قاعده آور می‌باشد. مصرف شیره این گیاه کمبود ویتامین C را جبران می‌کند.

 

دستور تهیه:
 
1. تمامی مواد را هم مخلوط کرده و با کمک یک همزن دستی مواد را خوب هم بزنید.
 
2. در یک ظرف شیشه ای در دار مخلوط تهیه شده را بریزید. درب ظرف را بسته و از شب تا صبح آن را در یخچال قرار دهید. این صبحانه را هم بصورت سرد و هم گرم می توانید میل نمایید. قبل از سرو می توانید از کمی شهد آگاو یا عسل برای تزیین صبحانه خود استفاده نمایید.
 

منبع: منتخب از وبسایت ohmyveggies، بتاریخ آوریل 2012
فرم نظرات کاربران

نظرات کاربران