عطر طبیعی برای فضای منزل (بخش دوم)

با استفاده از آب های معطر با رایحه خوش میوه ها، گیاهان و ادویه جات، فضای منزل تان را خوشبو نمایید.

 
کمابیش مطلع هستید که در اکثر اسپری ها و مواد خوشبو کننده شیمیایی از موادی مضر برای سلامتی بدن استفاده می شود. بسیاری از این محصولات بخصوص برای افراد مبتلا به آسم ایجاد حساسیت می نمایند.

در بعضی روزها هوا خانه حالتی راکد و برای استشمام سنگین بنظر می رسد. همچنین در روزهایی که مشغول به پخت غذایی حاوی سیر هستید، تا مدتی فقط بوی غذا و سیر در محیط منزل به مشام تان می رسد. در چنین مواقعی برای جایگزین کردن این بوها با رایحه ای دلپذیر تمایل به استفاده از خوشبو کننده خواهید داشت. برای این منظور راه حلی ساده و ارزان قیمت را به شما پیشنهاد می دهیم، استفاده از مواد معطر طبیعی شامل میوه جات، گیاهان و ادویه جات. کافیست ترکیبی از مواد معطر مزبور را بهمراه مقداری آب حرارت داده تا عطر مواد در هوا پخش شود.

نحوه نگهداری محلول معطر
 
- نگهداری در یخچال

در صورت نیاز به داشتن نوع خاصی از آب های معطر برای دوره زمانی خاصی می توانید شیشه های آب و کلیه مواد معطر حرارت ندیده را از 1 تا 2 هفته زودتر تهیه و در یخچال نگهداری نمایید.

- نگهداری در فریزر

شما می توانید شیشه های حاوی آب (و یا حتی بدون آب) و بهمراه کلیه مواد معطر حرارت ندیده را تا 2 هفته در فریزر نگهداری نمایید. در این صورت دقت شود برای این منظور از شیشه های مقاوم در برابر یخ زدگی استفاده شود.

نحوه حرارت دادن ترکیب مواد معطر

- روش حرارت دادن بر روی شعله اجاق گاز

در این روش قوی ترین رایحه از ترکیب مواد معطر بدست می آید. لذا تمامی مواد را در ظرفی ترکیب کرده و بر روی شعله متوسط رو به بالای اجاق گاز قرار دهید تا آب جوش آید. سپس شعله را در حدی کم کنید که آب شروع به تبخیر نماید. بلافاصله رایحه مواد معطر به مشام تان می رسد. میزان مواد مطابق با تصویر زیر می تواند تا 4 اتاق مجاور آشپزخانه را نیز معطر نماید. در این روش فقط باید به میزان آب موجود دقت شود، چرا که اتمام آب به منزله سوخت مرکبات در ظرف خالی از آب خواهد بود. برای رایحه ای قوی تر کافیست که مقدار مواد را تا 2 الی 3 برابر افزایش دهید.

 
- روش استفاده از آرام پـز

برای این کار یک آرام پز کوچک و کم مصرف برق کفایت می کند. در صورت استفاده از نوع کوچک آن، محلول معطر به جوش نیامده و بخارات حاصل به چشم دیده نمی شود. می توان محلول را در طول روز در آرام پز گرم کرده و از رایحه ملایم آن لذت برد. بطور معمول آب معطر تا انتهای روز تمام نخواهد شد ولی برای اطمینان خاطر می توانید مدت زمان روشن بودن آرام پز را تنظیم کرده تا در راس ساعت مقرر بطور خودکار خاموش شود. در این زمینه توصیه دیگر ما، قرار دادن ظرف حاوی مواد و آب معطر در مایکروویو بمدت 2 دقیقه می باشد تا محلول کاملا داغ شده، سپس آن را در آرام پز بریزید. برای رایحه ای قوی تر کافیست که مقدار مواد را تا 2 الی 3 برابر افزایش داده و از یک آرام پز بزرگتر استفاده نمایید.


 
- روش استفاده از ظرف فوندو

در این روش از یک ظرف سرامیکی فوندو و یک شمع کوچک برای گرم نگاه داشتن آن استفاده می شود. بدلیل حجم کوچک ظرف، فقط می توان محیط یک اتاق را بمدت 3 الی 4 ساعت با این ظرف معطر نمود. مشابه روش استفاده از آرام پز، توصیه می شود ابتدا ترکیب مواد معطر را بر روی اجاق گاز و یا در مایکروویو به حداکثر گرما رسانده سپس مواد را در ظرف فوندو بریزید. می توانید در روز میهمانی تان ظرف فوندو را در ورودی منزل قرار دهید تا میهمانان در بدو ورود از رایحه خوش آن لذت ببرند.


 
سایر روش های مشابه برای حرارت دادن مواد معطر
    
 نکاتی برای صرفه جویی در هزینه
از برخی از مواد معطر به دفعات می توان استفاده نمود، لذا نیازی به تهیه مواد جدید نخواهید داشت.

- اضافات زنجبیل

اگر در دستور تهیه نیاز به حرارت دادن زنجبیل تازه باشد، پس از اتمام فرآیند، اضافات زنجبیل را با کارد به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و در یک کیسه فریزر فاقد هوا در فریزر نگاه دارید. از همین اضافات می توان یکبار دیگر برای تهیه سریع آبهای معطر استفاده نمود.

- پوست پرتقال


پس از صرف پرتقال، پوست این میوه را برای استفاده در آب های معطر می توانید در یخچال یا فریزر نگهداری نمایید.

- اضافات لیمو ترش

اگر برای دستور تهیه ی غذا یا شیرینی اقدام به آبگیری لیمو ترش می نمایید، باقیمانده لیمو ترش را در یخچال یا فریزر نگاه دارید.
 
- گیاهان مازاد بر نیاز مصرفی

گیاهان مازاد بر نیاز مصرفی غذای روزانه خود را برای استفاده در تهیه آب های معطر در فریزر نگاه دارید.

- آب میوه های تاریخ گذشته

از آب میوه های تاریخ گذشته بدلیل عطر و رنگ طبیعی شان می توانید بعنوان محلول پایه آب های معطر استفاده کنید.

- ادویه جات تاریخ گذشته


عمر مصرفی ادویه جات بدلیل از دست دادن عطرشان معمولا یک سال است. اما همچنان سالم و قابل استفاده برای مصارف دیگری همچون تهیه آب های معطر می باشند.

 
منبع: منتخب از وبسایت  theyummylife
فرم نظرات کاربران

نظرات کاربران