5 راهکار برای تصمیم گیری بدون پشیمانی

آیا تصمیم گیری برای شما سخت است؟ آیا نسبت به انتخاب خود نگرانید و فکر می کنید که در آینده از تصمیم خود پشیمان خواهید شد؟ یا اینکه بدلیل کمبود اعتماد بنفس از عدم تصمیم گیری بموقع و سریع رنج می برید؟ در حقیقت تعداد بیشماری از افراد نگران توانائی خود در امر تصمیم گیری می باشند و مطمئنم اگر از شما در باره روال معمول خود در تصمیم گیری های تان بپرسم، ممکنست جواب شما منفی باشد.

اگر پاسخ شما منفی باشد، در اشتباهید چرا که نه فقط شما بلکه هر شخصی دارای عادت تصمیم گیری می باشد. این احتمال وجود دارد که شما آن را تشخیص نداده اید و یا اینکه شما از روال تصمیم گیری خود راضی نمی باشید. تصمیمات هر شخص بر مبنایی استوار است، لذا اگر تفکر در باره روال تصمیم گیری خود را برای مدت زمانی متوقف کنید، شما متوجه مبنای تصمیم گیری خود خواهید شد. همچنین قادر خواهید بود که با تنظیم صحیح این روند، به روشی متکی بر اعتماد بنفس دست یافته و از تصمیمات آتی خود پشیمان نشوید.

آیا احتیاج به نظرخواهی از یک کارشناس دارید؟ در زیر به تجربیات نویسنده این مقاله Zig Ziglar در پیروی از یکسری قواعد اساسی در تصمیم گیری های صحیح می پردازیم:

- اگر بسیار خسته هستید، از تصمیم گیری در چنین مواقعی خودداری نمایید.

اگر من بسیار خسته و خواب آلود باشم، بجز در مواقع بسیار اضطراری از تصمیم گیری خودداری کرده و پس از استراحت و رفع خستگی با دیدگاهی تازه به این امر می پردازم.

- برای تصمیم گیری وقت و زمانی را اختصاص دهید.

اگر شخصی با اجبار از من بخواهد که درهمان لحظه تصمیم خود را بدون فوت وقت اعلام کنم، بغیر از مواقع اضطراری پاسخ من چنین خواهد بود: "اگر قرار باشد در همین لحظه جواب بدهم پاسخ من "خیر" خواهد بود. اما اگر فرصتی برای مرور حقایق داشته باشم، ممکنست پاسخم "بلی" باشد."
پس توپ را به زمین طرف مقابل انداخته و از ایشان می پرسم: "آیا پاسخم را همین الان می خواهید بدانید و یا در فرصت مناسب دیگری؟"

- تمامی جوانب مثبت و منفی را بسنجید.

من در تصمیم گیری مایل به برخورداری از حداکثر منافع می باشم با فرض اینکه همه چیز به نفع من پیش خواهد رفت. در نتیجه از خودم می پرسم، اگر همه چیز به نفع من پیش نرود چه خواهد شد؟ اگر آنطور که پیش بینی می کنم تصمیم من به پیشرفت کار نیانجامد، چه خواهد شد؟ حداکثر منافع من چه خواهد بود؟ اگر در این رابطه متضرر شوم، چه خواهد شد؟

- مشاوره کنید.

برای تصمیم گیری در باره مسائل مهم تجاری و کاری، حتما از کارشناسان ذیربط نظرخواهی می کنم. کارشناسان مزبور افرادی موفق در کسب و کار و حرفه خود می باشند که در این زمینه دارای اطلاعات کافی، تجربه و دانش لازم می باشند. در اکثر مواقع با پیروی از نظرات و پیشنهادات ایشان، به نتیجه دلخواه دست یافته ام. اگر موضوع تصمیم گیری در حد کارشناسان نباشد، ولی نیاز به همفکری داشته باشم حتما با اعضای خانواده خود در باره جوانب مثبت و منفی آن مشورت خواهم کرد.

- انعکاس تصمیم گرفته شده بر سایر جوانب کاری و زندگی.

اگر مجبور به تصمیم گیری نابخردانه ای باشم، آرامش لازم را نداشته و از انجام آن ناخرسند خواهم بود. لذا از خودم می پرسم، نتیجه این تصمیم گیری چه تاثیری بر سایر جوانب زندگی ام خواهد داشت، اعم از شخصی، خانوادگی، شغلی، موارد مالی، فیزیکی، فکری و روحی؟ پس با دقت بر روی تصمیم خود تمرکز کرده و به این می اندیشم که در ازای بدست آوردن چه چیزی، چه چیز دیگری را از دست خواهم داد.

منبع: مقاله ای منتخب از وبسایت success ، بتاریخ فوریه 2015
فرم نظرات کاربران

نظرات کاربران