تا چه مدت می توانید لوازم آرایش خود را نگه دارید؟ (بخش دوم)خانم ها معمولا نسبت به نگهداری محصولات آرایشی خود حساس می باشند و حتی بعد از سپری شدن تاریخ انقضاء آنها را نگه داشته و استفاده می کنند، در صورتیکه این محصولات محیطی مناسب برای رشد و تکثیر باکتری های عفونت زا خواهند بود. لوازم آرایشی حاوی آب مانند کرم های پایه برای زیرسازی آرایش که بصورت مایع هستند (فونداسیون مایع)، در محیط های مرطوب و گرم مانند حمام، بستری برای رشد باکتری ها خواهند بود. برخی محصولات مانند کرم های تقویتی صورت دارای برچسب تاریخ تولید و انقضاء می باشند اما در مقابل بعضی از انواع لوازم آرایش نیز فاقد هرگونه برچسبی هستند. لذا مدت زمان نگهداری و جایگزین نمودن آنها با محصولات جدید حائز اهمیت است. بعنوان یک قانون کلی مدت زمان نگهداری محصولات جامد طولانی تر از لوازم آرایش مایع می باشد مانند ارجحیت در انتخاب مداد چشم نسبت به خط چشم مایع و یا کرم پودر جامد در مقایسه با نوع مایع آن.

در یک نگاه کلی در صورت تغییر رنگ، تغییر بافت و تغییر بوی لوازم آرایش و یا پس از استفاده از محصول در صورت مشاهده ی هرگونه تغییری بر روی پوست، بدون درنگ آن محصول را با لوازم آرایشی جدید جایگزین نمایید.

1. فونداسیون مایع و روژگونه مایع
 

پس از باز کردن جعبه محتوی آن، شش ماه طول عمر مفید این محصول می باشد. بدلیل مایع بودن این لوازم آرایش مدت زمان نگهداری آن نیز کمتر از نوع پودری اش است. چون سطح وسیعی از پوست خود را با این محصول می پوشانید، پس از سپری شدن شش ماه از شروع به استفاده، آن را با محصولی جدید جایگزین کنید.2. روژلب

 

بطور معمول یک روژلب را تا دو سال می توان نگه داشت، اما بدلایل گفته شده در قسمت های قبلی نسبت به تغییر رنگ، طعم، بو، بافت و هر تغییر دیگری در آن دقیق بوده و در صورت مشاهده آن را کنار بگذارید.
مدت زمان نگهداری روژلب های ماندگار بر روی لب (long-lasting lipstick) بین 12 الی 18 ماه می باشد، زیرا مواد تشکیل دهنده آن سریعتر از سایر روژلبها رطوبت خود را از دست داده و معمولا بعد از گذشت یکسال حالت کرمی خود را بر روی لب از دست می دهند.

3. مداد چشم و مداد لب
 


تا یک سال می توان این لوازم آرایش را نگهداری نمود با این شرط که هر چند وقت یکبار آن را بتراشید.

4. کرم ضد آفتاب
 

این نوع کرم ها بطور معمول دارای برچسب تاریخ انقضاء می باشند. اما با توجه به نظر متخصص پوست؛ دکتر شولتز حتی تا یکسال پس از گذشت تاریخ انقضاء این نوع کرم ها را می توان با اطمینان از حفظ ویژگی محافظت از پوست در برابر اشعه مضر آفتاب، استفاده نمود. تاریخ انقضاء، در حقیقت مدت زمانی است که کارخانه سازنده آن محصول را نسبت به کارائی اش چک کرده است، اما با کنترل های بعدی مشخص شده که تا هفته ها پس از آن زمان نیز کرم خاصیت خود را حفظ کرده است. مگر اینکه تغییر خاصی در کرم مشاهده شود.

5. کرم های صورت
 


انواع کرم های صورت بشکل پمپی را تا یکسال پس از باز کردن قوطی کرم و نوع غیر پمپی را تا شش ماه می توان نگهداری نمود. در نوع پمپی آن، احتمال رشد باکتری بسیار کاهش می یابد. مدت زمان اشاره شده برای سرم های پمپی و غیر پمپی صورت نیز صدق می کند.

منبع: منتخب از وبسایت healthdigezt ، بتاریخ سپتامبر 2014  
فرم نظرات کاربران

نظرات کاربران