آموزش آذیـن طـاق رومـی


http://betzwhite.com/wp-content/uploads/blogger/_B4cqIWkgkGw/SyhQlnAqY6I/AAAAAAAAC_Y/r5wNnTFBOKs/s400/Ogee2.jpg

وسایل مورد نیاز:

جنس مناسب برای این زینت، پارچه پشمی با ضخامت 3 میلی متر و در ابعاد 15 در 15 سانتی متر است.

Wool-Felt.jpg

قیچی، کاتر تیز، خط کش فلزی، قلم علامت گذاری بر روی پارچه، نخ بیرنگ خیاطی، سوزن خیاطی، نخ همرنگ پارچه و یا چسب مخصوص پارچه (جایگزین سوزن و نخ همرنگ پارچه).

روش کار:

1-      از پارچه تهیه شده یک مربع با اضلاعی به اندازه ی 15 سانتی متر برش دهید. پارچه ی با ضخامت 2 میلی متر نیز برای این کار قابل استفاده است ولی پیشنهاد می شود در صورت کار با ضخامت کمتر، اندازه مربع را کوچکتر بگیرید تا این آذین شکل پذیر گردد و حالت خود را بهتر حفظ کند. مطابق با تصویر زیر بر روی مربع مذکور با یک قلم علامت گذاری، خطوطی موازی با فاصله ی تقریبی 2 سانتی متر بکشید. سپس دو گوشه مقابل این مربع را با یک خط مورب بهم وصل کنید.

http://betzwhite.com/wp-content/uploads/blogger/_B4cqIWkgkGw/SygQhybhQmI/AAAAAAAAC94/At0rh_OabZo/s400/3Dfeltorn1.jpg

2-      خط کشی فلزی را بر روی یکی از خطوط موازی رسم شده در داخل مربع قرار داده و با یک کاتر تیز از ابتدای خط تا 0.5 سانتی متر مانده به پایان خط (و یا نیم ساتیمتر مانده به خط مورب فوق الذکر) را برش دهید. دقت کنید با فشار بر روی خط کش فلزی مانع از جمع شدن پارچه و احیانا برشی نامنظم شوید.

http://betzwhite.com/wp-content/uploads/blogger/_B4cqIWkgkGw/SygQiE6XczI/AAAAAAAAC-A/mgrxlLxcYfg/s400/3Dfeltorn2.jpg

3-      بر روی دیگر خطوط موازی به روش گفته شده در فوق برش هائی ایجاد کنید بطوریکه همانند تصویر زیر تمامی برش ها تا فاصله ی نیم سانتی متری خط مورب ادامه یافته باشد.

http://betzwhite.com/wp-content/uploads/blogger/_B4cqIWkgkGw/SygQiVhFzdI/AAAAAAAAC-I/BWO3wY-e9AA/s400/3Dfeltorn3.jpg

4-      اینک از داخلی ترین مربع برش خورده شروع می کنیم. دو سر باز مربع کوچک را بطرف هم آورده و با یک نخ همرنگ پارچه طوری دو سر را بهم وصل میکنیم که این بخیه به چشم نیاید. بجای نخ همرنگ و سوزن خیاطی می توانید از چسب مخصوص پارچه نیز استفاده نمائید. 

http://betzwhite.com/wp-content/uploads/blogger/_B4cqIWkgkGw/SygQis8yR6I/AAAAAAAAC-Q/WSdaYDgels4/s400/3Dfeltorn4.jpg

5-      حال پارچه را پشت و رو کرده و دو راس باز مربع دوم را بطرف هم می آوریم. می گذاریم دو راس از روی هم رد شود و به محض رسیدن هر راس به قسمت باز و برش خورده مقابلش، با سوزن و نخ آن دو را با بخیه ای ظریف بهم وصل می کنیم. همین کار را برای راس دیگر مربع که در زیر قرار گرفته است تکرار می کنیم.

http://betzwhite.com/wp-content/uploads/blogger/_B4cqIWkgkGw/SygQi2R3fFI/AAAAAAAAC-Y/vyMeBKAeQ08/s400/3Dfeltorn5.jpg  

6-      مجددا پارچه را پشت و رو کرده و دو راس باز مربع سوم را بطرف هم می آوریم. می گذاریم دو راس از روی هم رد شود و به محض رسیدن هر راس به قسمت باز و برش خورده مقابلش، با سوزن و نخ آن دو را با بخیه ای ظریف بهم وصل می کنیم. همین کار را برای راس دیگر مربع که در زیر قرار گرفته است تکرار می کنیم.

http://betzwhite.com/wp-content/uploads/blogger/_B4cqIWkgkGw/SygQyzzSR_I/AAAAAAAAC-g/3Y188cBMpt8/s400/3Dfeltorn6.jpg

7-      و بالاخره تکرار روش فوق برای آخرین و بزرگترین مربع. نتیجه کار بشکل زیر در می آید.

http://betzwhite.com/wp-content/uploads/blogger/_B4cqIWkgkGw/SygQ0SStQwI/AAAAAAAAC-o/sU0FB41mtOE/s400/3Dfeltorn7.jpg

8-      بدلخواه خود می توانید با یک نخ بیرنگ، دو گلوله تزئینی پارچه ای را به دو سر آذین خود وصل کنید و یا به تعداد سه عدد از این طرح پارچه ای تهیه کرده، همگی را در یک امتداد بصورت عمودی با نخ بیرنگ بهم وصل کرده و برای تزیین پنجره اتاق خواب فرزندتان استفاده نمائید.

http://betzwhite.com/wp-content/uploads/blogger/_B4cqIWkgkGw/SygQ2fY9anI/AAAAAAAAC_A/SehOuL5ttYU/s400/redfelt%2Bornament.jpg           http://betzwhite.com/wp-content/uploads/blogger/_B4cqIWkgkGw/SygQ2Kf35DI/AAAAAAAAC-4/4FKjbN8I8Ac/s400/grnfeltornament2.jpg

 

فرم نظرات کاربران

نظرات کاربران