چگونگی استفاده از رنگ ها برای فراهم کردن فضایی دلپذیر در خانه (بخش دوم)


آیا شما تصمیم به تغییر دکوراسیون منزل خود دارید؟ اکثریت افراد به تاثیر روانشناسی رنگ های گوناگون معتقدند. بدن، ذهن و احساسات افراد می تواند تحت تاثیر رنگ ها قرار بگیرد. رنگ های متفاوت به طرق مختلف بر روی افراد تاثیر می گذارد، که مشاهده می شود در بین طیف گسترده ی رنگ ها، برخی از آنها تاثیر بهتری بر روی خلق و خوی اشخاص دارند. در زیر به تاثیر و کاربرد 3 رنگ متداول در دکوراسیون منزل اشاره ی مختصری می نماییم:

- سبــز

 

سبز، رنگی است آرامش بخش و تداعی کننده ثبات و تسکین روح. رنگ سبز مانند پلی ارتباط بین رنگ های گرم و سرد را برقرار کرده و به بیانی دیگر رنگ آرامش دهنده ی آبی را با رنگ احیا کننده زرد همراه و متعادل می کند. بهمین دلیل رنگ سبز بهترین انتخاب برای اتاق خواب می باشد.

 

با قرار دادن گیاهان سبز در نقاط مختلف منزل، بخصوص در اتاق خواب می توان رنگ سبز را در مرکز توجه قرار داد.
 

پیشنهادی دیگر برای استفاده از رنگ سبز در اتاق خواب، قرار دادن گنجه یا کمدی به این رنگ و یا پوششی تزیینی برنگ سبز برای تخت خواب می باشد.

 

- آبــی

 

آبی به عنوان یک رنگ کاملا تسکین دهنده و آرامش بخش شناخته می شود، همچنان که بیشتر افراد آبی را نماد اقیانوس، آب و صلح می دانند. تاثیر رنگ آبی در کاهش تنش، اضطراب و استرس و در نتیجه افزایش کارایی، باعث انتخاب آن به عنوان رنگی مناسب برای دفتر کار شده است.
برای رنگ دیوارها پیشنهاد می شود بجای رنگ آبی تیره (می تواند باعث کمی تشویش و پریشانی شود)، از آبی روشن یا سایه های روشن آبی استفاده کنید.

 

همچنین می توان از اثاثیه ای آبی رنگ مانند لوازم و اثاثیه اداری و یا قالیچه ای با زمینه آبی استفاده نمود.
 
- قـرمــز

 

قرمز یکی از رنگ های محرک است که قدرت، توانائی، توانگری و انرژی را در ذهن تداعی می کند. از آنجائیکه این رنگ محرک اشتها نیز می باشد، رنگی است مناسب برای اتاق نهارخوری.

    برای استفاده از این طیف رنگی می توان با قرار دادن بشقابی قرمز رنگ، گلدانی به این رنگ و یا حتی تغییر رنگ یکی از دیوارهای اتاق نهارخوری، تاثیر آن را دوچندان نمود.
 


منبع: منتخب از وبسایت lifehack
فرم نظرات کاربران

نظرات کاربران