مداوای خانگی برای درد خار پاشنه ی پا (بخش آخر)

 
 
خار پاشنه ی پا بیماری شایعی است که در اثر تجمع کلسیم در ساختار استخوانی پاشنه ی پا ایجاد می شود. این وضعیت ممکنست حداقل یکبار در طول زندگی هر فرد پیش بیاید بدون اینکه از آن مطلع شود، چرا که در بسیاری از افراد بدون علائم ظاهری بروز می کند. زمانیکه بر اثر تجمع کلسیم بافت های اطراف پاشنه ی پا متورم و ملتهب می شوند، درد خار پاشنه پا ظاهر می شود.
 
این وضعیت متفاوت از بیماری  فاشیای پلانتار (Plantar fasciitis) می باشد.  فاشیای پلانتار یک لیگامان یا رباط بلند و کلفت است که درست زیر پوست کف پای شما قرار گرفته است. این لیگامان از پاشنه پا به زیر پنجه کشیده شده و موجب قوس کف پا میشود. در این بیماری بر اثر فشار بیش از حد به محل اتصال آن به استخوان پاشنه، این رباط دچار کشیدگی و پارگی های میکروسکپی میشود. پاسخ بدن به این وضعیت، التهاب و درد است اما بسیار متفاوت از التهاب و درد خار پاشنه پا می باشد.
 
همانطور که اشاره شد خار پاشنه پا در اثر تجمع کلسیم در ساختار استخوانی آن ناحیه ایجاد می شود. دلائل زیادی برای بروز این مشکل وجود دارد؛ از جمله دویدن و پریدن بدفعات بر روی سطوح سخت، اختلالات راه رفتن، استفاده از کفش های فرسوده که در محافظت از پا بخصوص ناحیه پاشنه ضعیف عمل می کنند و اضافه وزن. افزایش سن و بیماری دیابت هم از جمله عوامل تاثیرگذار در بروز این مشکل می باشند.
 
در برخی مواقع خار پاشنه پا بدون آثار و علائم ظاهری می باشد. در چنین شرایطی بیماری مزمن شده و بطور متناوب ظاهر می شود، بخصوص در مواقع دویدن و یا راه رفتن. تجربیات بیماران حاکی از درد صبحگاهی و تشدید آن هنگام برخاستن و قدم های اولیه می باشد که در طول روز کاهش می یابد.
 
یکی از راه های مداوای این بیماری، جراحی و خارج نمودن کلسیم تجمع یافته در پاشنه پا می باشد. راه های غیر جراحی نیز وجود دارد که 90% افراد با بکارگیری این روش ها بهبود می یابند. شایع ترین درمان های غیر جراحی شامل ورزش درمانی، استفاده از کفش های طبی مجهز به کفی ارتوتیک و تجویز مسکن های درد می باشد.
 
از درمان های خانگی نیز برای بهبود و کاهش درد استفاده می شود. در زیر به برخی از روش های غیر داروئی اشاره می کنیم.

- روغن نارگیـل خالص
 

کمی روغن نارگیل را در مایکروویو گرم کنید. پس از اطمینان از داغ نبودن روغن، ناحیه دردناک در پاشنه ی پا را با روغن ماساژ دهید. با جذب روغن توسط پوست، کلسیم جمع شده در ساختار استخوانی پاشنه تجزیه شده ، التهاب ناشی از آن کاهش یافته و درد مزبور تسکین می یابد.

- اسیدهای چرب امگا – 3
 

ویژگی ضد التهابی اسیدهای چرب امگا – 3، موثر در تسکین درد خار پاشنه پا می باشد. برای بهره مند شدن از این خاصیت، می توانید با مصرف کپسول های مکمل غذایی حاوی روغن ماهی و یا با مصرف ماهی ساردین، سالمون، ماهی تن و یا قزل آلا، امگا – 3 مورد نیاز بدن را تامین نمایید.

- روغن بـزرک و یا روغن کتـان
 
 

این روغن منبع غنی از اسیدهای چرب امگا – 3 می باشد که برای درمان درد خار پاشنه پا از آن استفاده می شود. بدین منظور گاز پانسمان را آغشته به روغن نموده وآن را بر روی محل درد قرار دهید. سپس برای ثابت نگاه داشتن پانسمان و گرم نگاه داشتن محل درد، آن را با حوله و یا بانداژ الاستیک بپوشانید.

- چای یونجـه

 

چای یونجه دارای خواص ضد التهابی، تقویت کننده سیستم ایمنی و مبارزه با رادیکال های آزاد بدلیل وجود آنتی اکسیدان است. برخی اشخاص معتقدند که نوشیدن این چای برای کاهش درد ناشی از التهاب، بخصوص درد خار پاشنه پا موثر می باشد.منبع: منتخب از وبسایت healthdigezt، بتاریخ ژوئن 2015  
فرم نظرات کاربران

نظرات کاربران