تهیه ماسک های خانگی برای انواع پوست صورت


شناخت نوع پوست صورت برای تشخیص مشکل آن ضروری است. مراقبت از پوست و تعیین ریشه مشکل با شناخت نوع پوست اعم از چرب، خشک، حساس، طبیعی یا ترکیبی آغاز می شود. هر نوع پوست، مشخصه ی خودش را برای مراقبت و درمان مشکل می طلبد.
برای تشخیص نوع پوست، تست ساده ی دستمال کاغذی را انجام دهید. به محض برخاستن از خواب، پوست خود را با یک قطعه دستمال کاغذی پاک کنید. درصورتیکه پوست شما چرب باشد، اثراتی از چربی را بر روی دستمال خواهید دید. هیچ اثری از پوست خشک بر روی دستمال باقی نمی ماند اما شما احساس خشکی و کشیده شدن پوست را خواهید داشت. پوست طبیعی نیز اثری بر روی دستمال باقی نمی گذارد، اما صبح پس از برخاستن از خواب با پوستی مرطوب و سالم مواجه خواهید شد. در پوست های ترکیبی، اثراتی از چربی را فقط بر روی برخی نواحی دستمال خواهید دید. پوست حساس نیازی به تست دستمال کاغذی ندارد، خود شخص متوجه می شود که پوستش به عوامل محیطی و شیمیایی واکنش نشان می دهد.
در زیر به تهیه ماسک های خانگی مناسب برای انواع پوست به اختصار اشاره می کنیم.

- پوست طبیعی
 

پوست طبیعی با کمترین مشکلات مواجه می شود و بطور طبیعی از ظاهری نرم، لطیف و سالم برخوردار است. این نوع پوست نیاز به رسیدگی خاصی ندارد و با افزایش سن طبیعت خود را همچنان حفظ می کند. برای حفظ ساختار پوست طبیعی، استفاده موردی از ماسک صورت پیشنهاد می شود.

ماسک شیر و آووکادو برای تغذیه پوست:

نصف پیمانه از شیر خالص را با نیمی از آووکادوی پوره شده مخلوط کرده، بعنوان ماسک استفاده نمایید.

- پوست خشک
 

خشکی و تناژ زرد رنگ پوست معمولا با افزایش سن حاصل می شود. برای چنین پوستی استفاده از مرطوب کننده و رسیدگی به آن برای تغییر گرایش آن بسمت پوستی طبیعی توصیه می شود.

ماسک عسل و آووکادو برای مرطوب نگاه داشتن پوست:

نیمی از آووکادوی پوره شده را با نصف قاشق سوپخوری عسل مخلوط کرده، استفاده کنید.

- پوست چرب
 

پوست چرب یکی از انواع مشکل ساز می باشد که همیشه ظاهری براق داشته و مستعد جوش زدن و آسیب دیدن است. هر چند که این نوع پوست در برابر خشکی حاصل از افزایش سن مقاوم تر است. در پوست چرب، کاهش چربی و پیشگیری از باز شدن منافذ در اولویت می باشد.

ماسک موز، عسل و لیمو ترش برای مرطوب نگاه داشتن پوست:

برای تهیه کرم یا ماسکی خمیری، یک قاشق چایخوری آب لیمو ترش را با دو قاشق سوپخوری عسل و موز له شده مخلوط کرده و فقط برای قسمت های چرب پوست استفاده نمایید.

- پوست ترکیبی
     معمولا در این نوع پوست ها، ناحیه T-Zone شامل پیشانی، بینی و چانه، چرب و سایر قسمت های پوست صورت طبیعی یا خشک می باشد. لذا هر قسمت از پوست رسیدگی مخصوص به خودش را دارد. برای ناحیه خشک استفاده از مرطوب کننده ضروری است و برای ناحیه چرب، پاکسازی صحیح.

از ماسک مخصوص پوست خشک برای نواحی خشک و از ماسک مخصوص پوست چرب برای نواحی چرب صورت استفاده نمایید.

- پوست حساس
 

پوست حساس معمولا خشک و تحریک پذیر است. این نوع پوست در نواحی حساس، حالت فلس مانند و قرمز پیدا کرده و مستعد خارش و صدمه دیدن می شود. پوست حساس یکی از مشکل سازترین انواع پوست است که نیاز به درمان توسط متخصص  و رسیدگی مخصوص به خود دارد.

ماسک بلغور جو، عسل و آلوئه ورا برای مرطوب نگاه داشتن پوست:

دو قاشق سوپخوری آلوئه ورا را با دو قاشق چایخوری عسل و 4/1 پیمانه بلغور جو مخلوط کرده و استفاده نمایید. برای پاک کردن ماسک، صورت خود را با آب گرم بشویید.  منبع: منتخب از وبسایت healthdigezt، بتاریخ آپریل 2015

 
فرم نظرات کاربران

نظرات کاربران