6 راه حل طبیعی برای پیشگیری از عوارض ناشی از پیری پوست صورت (بخش اول)


صدها محصول و روش های گرانقیمت برای جوان سازی و زیبایی پوست صورت در دسترس همگان است که ممکنست استفاده برخی از آنها برای سلامتی افراد مضر باشد. لذا پیشنهاد می شود با بکارگیری دستور العمل های ساده و با صرف هزینه هایی بمراتب کمتر، پوست صورت خود را شاداب و درخشان نگاه دارید.

1. جوان سازی پوست صورت به روشی طبیعی
 

یکی از روش های سریع جوان سازی پوست صورت، پیلینگ و یا لایه برداری پوست می باشد. از جمله متد کاهش خطوط چهره و برخورداری از پوستی لطیف که توسط متخصصین پوست و زیبایی تجویز می شود، استفاده از Retin-A (اسید گلیکولیک با غلظت بالا) و لایه برداری شیمیایی قوی است، که کاربرد آن می تواند توئم با از بین رفتن لایه محافظ پوست، افزایش صدمات ناشی از نور آفتاب، سرطان پوست و نظایر آن باشد. طبق نظر سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA)، استفاده غیر اصولی از بعضی محصولات لایه بردار قوی پوست باعث نازک شدن آن می گردد.
از چه جایگزینی می توان استفاده نمود؟ شما می توانید از مواد غذایی نظیر بادنجان، گوجه فرنگی، آناناس و یا هر نوع سبزی و یا میوه ای که حاوی اسیدهای طبیعی می باشد استفاده کنید. بدین منظور برش های بسیار نازکی از میوه مورد نظر را آماده کرده و بمدت 20 دقیقه بر روی تمامی پوست صورت خود قرار دهید. پس از این مدت زمان صورت خود را با آب گرم بشویید. ممکنست در ابتدا پوست تان کمی قرمز بنظر برسد ولی پس از دقایقی این قرمزی رفع خواهد شد. در این مقطع زمانی می توانید از یک رطوبت رسان طبیعی برای پوست تان استفاده نمایید.

2. کاربرد خیار در درمان بیماری روزاسه (Rosacea)

 
"روزاسه" یک بیماری مزمن پوستی است که اغلب با التهاب و قرمزی نواحی از پوست صورت شامل پیشانی، بینی، گونه ها و چانه بروز می کند. در این رابطه به عوامل تشدید کننده بیماری شامل: الکل، نور آفتاب، درجه حرارت بالا، کافئین وادویه جات می توان اشاره نمود. برای درمان طبیعی این بیماری بهتر است ابتدا عوامل استرس زا را کاهش داد و سپس با پایین آوردن درجه حرارت و کاربرد درمان های طبیعی به رفع عوامل انسداد پوست پرداخت. یکی از موثرترین درمانها، استفاده از ماسک خیار است.

 
برای این منظور، پوست یک خیار تازه را جدا کرده و گوشت آن را همراه با یک سفیده تخم مرغ در مخلوط کن، پوره کنید. این ترکیب را برای مدت 30 دقیقه بر روی پوست صورت تان قرار داده، سپس صورت خود را با آب سرد شستشو دهید. تاثیر کاربرد این ماسک را پس از یک ماه استفاده ی روزانه مشاهده خواهید کرد.

3. کاربرد ماست در لطافت پوست صورت

 
ماست یک ماده غذایی مفید برای پوست محسوب می شود. ماست حاوی اسید لاکتیک؛ آلفا-هیدروکسی اسید طبیعی است که با لایه برداری از پوست های مرده، سطح پوست شما را نرم و لطیف می سازد. برای پوست های حساسی که قدرت تحمل آلفا-هیدروکسی اسید تجاری را ندارند، ماست جایگزین خوبی می باشد. بکارگیری مکرر ماست به روشن تر کردن نقاط تیره پوست نیز کمک می کند.
برای این منظور ابتدا صورت خود را شسته، سپس کمی از ماست ارگانیک ساده را مانند کرم صورت، بر روی پوست خود قرار دهید. صورت خود را پس از 15 دقیقه با آب سرد شستشو داده و سپس از یک رطوبت رسان برای پوست خود استفاده نمایید. در صورت قرمز شدن احتمالی پوست، می توانید یک بسته یخ را برای 10 دقیقه بر روی نواحی قرمز شده قرار دهید.

منبع: مقاله ای به قلم Dr. Maoshing Ni
فرم نظرات کاربران

نظرات کاربران